Vali Recep Yazıcıoğlu Cad. No : 19 (Özeller AVM)

Danışma Hattı:

533 227 74 87

E-Posta

erganoutdoor@gmail.com

Ski knowledge

Kar Kayagı Seçimi Nasıl Yapılır? Nasıl Kayak Alınır?

Kayak boyumu nasıl seçmeliyim?

Aslında bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Birkaç farklı sorunun cevabı alındıktan sonra farklı boy alternatifleri kayakçının seçimine bırakılmalıdır.

Kayak boyunuzu seçerken önemli olan kilonuz kayak seviyeniz ve kayış şeklinizdir, dolayısı ile boyunuz aslında en az değer taşıyan kriterlerden biridir. Mesele kayağın üzerinde cm2'ye vereceğiniz basınçtır, yani kayağın taşıma kuvveti ile alakalıdır ve bu sizin ağırlığınız ve kayış sırasındaki sürat ile alakalı bir hesaplamadır.

Kullanıcının kilosu arttıkça kayağında boyu artar, çünkü kayağın boyu büyüdükçe kar yüzeyine temas eden taban alanı da büyür. Ancak her model kayağın genişliği ve tarzı bir olmadığından her modelde değişik boy kullanabilir.

Örnek: 70 kg olan 170cm'lik orta seviyeli bir kayakçı  A modelinde 160cm boy kullanıp, daha geniş gövdeye sahip olan B modelinde 157cm'lik bir boy kullanabilir. (Ölçüler tamamen temsilidir)

Ayakkabımın ayağıma tam olduğunu nasıl anlarım ?

Öncelikle biliniz ki bunu anlayabilecek ve bilebilecek tek kişi sizsiniz, ne biz, ne dünya kayak şampiyonu, ne de satıştaki teknik danışmanlar. Ayakkabının içinde sizin ayağınız var ve bu ayakkabının size uygun olup olmadığının kararını sizin vermeniz gerekiyor.

Bunu anlamanız için size yardımcı olacak sorular var, bunları kendinize sorun ve kendiniz cevap verin:

1- Ayakkabının burnu ayağıma değiyor mu? Hafifçe değebilir (Hafifçe değiyor olması bir avantajdır çünkü bu ayakkabının ayağınıza tam olduğunu anlamanıza fayda sağlar), bunda bir sakınca yoktur fakat ayak parmaklarınız üzerine basınç hissetmemelisiniz ve parmaklarınızı oynatabilmelisiniz.

2- Giydikten sonra bollaşırsa ne olacak? Ayakkabıyı ilk giydiğinizde klipsleri kapatmadan önce ilk olarak , üst bilek bölümündeki 2 klipsi kapatıp daha sonra öne doğru yaslanın; bu ayağın kayak pozisyonundaki gibi geriye kaymasına ve topuğun yerine oturmasına sebep olacaktır. Böylece kendinize büyük bir ayakkabı almaktan kurtulacaksınız.

3- Dizlerimi hafif kırarak öne doğru yüklendiğimde topuğum yerinden kalkıyor mu? Hafif oynayabilir ama çok kalkmamalı, yalnız dikkat edin siz özellikle bileğinizi kullanarak topuğunuzu kaldırmaya çalışırsanız her ayakkabıda topuğunuz kalkar, öne doğru kendinizi bıraktığınızda kalkamamalı, yukarı doğru çektiğinizde değil. Bunu ayağınız klipsini sıkarak ayarlayabilir ve tekrar deneyebilirsiniz.

4- Ayakkabı ayağımız sıkmalı mı? Sıkmalı kelimesini doğru anlamak lazım. Ayakkabı ayağınızı her noktadan sarmalı ve ayağınıza kesinlikle büyük olmamalı, fakat bunun yanında daha da önemlisi küçük hiç olmamalı. Ayağınızı her noktadan saran fakat tek bir noktadan vurmayan bir his vermeli. Kısacası sıkı bir çorap giymiş gibi hissediyor olmanız normal ve olması gereken bir his.

Kayak Ayakkabımı ilk giydiğimde ve klipsleri kapadığımda ayağım karıncalanıyor ve hafif sancı yapıyor. Neden?

Günlük bir ayakkabıdan çıkan ayak bir kayak ayakkabısının içine girip klipsler ile her noktadan sıkıldığında kan dolaşımı değişir ve karıncalanma oluşabilir. Bunun başlıca sebebi genelde kayakçının klipsleri olabildiğince sıkmasıdır. Hâlbuki ayakkabıyı ilk giydiğinizde hafifçe sıkıp ayaklarınıza alışma süresi tanımalısınız. Bu şekilde piste yürüyebilir ve daha sonra klipsleri bir kaç kademe daha sıkarak aradaki bolluğu alabilirsiniz. Bu sayede ayaklarınız ne karıncalanacak nede sancıma yapacaktır. İyi Kayaklar! 

Kayak bağlaması performansımı etkiler mi ve niye önemlidir?

Bağlamanız sizin ve bacaklarınızın sigortası ve güvencesidir. Bağlamanın kayış performansı ya da keyifle pek alakası yoktur, olayı güvenliktir. Ne kadar daha iyi bir bağlama alırsanız kendinizi o kadar güvenceye almış olursunuz. Bu arada unutmayın ki yeni teknolojiye sahip iyi bir bağlama kullanan bir kayakçının ekipman sebebi ile sakatlanması neredeyse imkânsızdır. Tabii ki kayağa çıkmadan önce her sporda olduğu gibi hafif bir streç yapmak, vücudu ve kasları ısıtmak sizi birçok sakatlıktan uzak tutacaktır.

Carving kayak niye faydalı?

Carving fikri kayak sporunun kaderini değiştirmiştir. Sporu çok daha kolay yapılır ve öğrenilir hale getirmiştir. Carving kayakların en güzel yanı genel olarak kayak boylarını kısaltmış olmaları ve şekilleri dolayısı ile dönüşlere çok kolay girmeleri ve çıkmalarıdır. Çok eğlencelidirler ve hala klasik kayak kullanıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz diyebiliriz. Bu inanılmaz farkı yaşamak için hemen bir Carving kayak edinin.

Kayağın kenarındaki çelikler neye yarar?

Kayağınıza baktığınızda taban kısmında kenarlarda keskin çelikler görebilirisiniz. Rahat dönmenizi ve dönerken kayağın ayağınızın altından kaçmamasını sağlayan işte bu çeliklerdir. Her sene en azından 1 defa kayağınıza bakım yaptırıp bu çelikleri elden geçirtmeniz çok daha keyifli kaymanıza yardımcı olacaktır.

SideCUT ( Kenar kesim ) çok duyduğum bir terim .  Nedir ve ne işe yarar ?

Sidecut kayağın burun, göbek ve kuyruk ölçülerine denir. Yani 105-67-99 kenar kesimlerine sahip bir kayağın burnu 105 mm, göbeği 67 mm, kuyruğu 99 mm genişliğindedir. Bu kenar kesim ölçüsü kayağın manevraya girdiği zaman tamamlayacağı dairenin yarıçapını belirler. Bu sebeple slalom kayaklarında daha geniş burun ve kuyruk ölçüleri görürken büyük slalom kayaklarında daha dar genişliklere rastlayabiliriz. Kayış stilinize göre seçeceğiniz kayağın kenar ölçüleri de değişecektir.

Bana uygun kayak hangisi?

Kayış tarzınıza uygun kayağı seçmeniz sizin daha keyifli kaymanızı sağlayacaktır. Bunun için sitemizin müşteri hizmetlerinden satış danışmanlarına ya da kataloglara başvurabilirsiniz. Pist, Slalom, Büyük slalom, Bol kar veya hobi amaçlı modeller seçebilirsiniz.

Bol karda kaymak teknik açıdan farklımıdır ?

Bol karda kaymak dünyadaki en zevkli şeylerden biridir, kendinizi boşlukta süzülüyormuş gibi hissedersiniz, yerden gelen hiçbir darbeyi hissetmezsiniz.

Bol karda kaymak için eğer doğru kayaklara sahipseniz yapmanız gereken tüm ağarlığınızı kayağın tam göbek noktasına yani ayaklarınızın altına vermektir. Bu sayede kayağın üzerinde dengede durabilir ve ne burun ne de kuyruk bölgesi bol kara batar, bu da sizin kar üzerinde yüzmenizi sağlar. Bu sebeple bol kar kayakları şişman bir gövdeye sahiptir (FAT Ski) Eğer normal pist kayaklarınız ile bol kara çıktıysanız, kayakların burnunun kara batmasını engellemek için ağarlığınızı biraz daha arkaya doğru vermeniz gerekebilir ama bunu çok abartırsanız bu seferde kuyruk batar ve manevra yapamaz hale gelirsiniz. Bu sebeple bol kar kayışında geniş gövdeli bir kayak kullanmak çok önemlidir.

Bol Kar kayaklarına neden FatSki (Şişman kayak) diyorlar ?

Bol karda kayak yapmak gerçekten müthiş bir zevktir. Bol kar kayış hissini pist kayışından farklı kılan ana faktör zeminden hiçbir darbe gelmemesidir. Bu da size havadaymış hissini verir. Kısacası 1 metre derinliğinde bir kar denizinde yüzüyorsunuz veya uçuyorsunuz gibi hissedersiniz. Tabi bu derinlikte bir karda kayabilmek için sözlük anlamında kar yüzeyinde yüzebilmeniz gerekir. Normal kalınlıktaki kayaklar yüzemez ve batarlar, bu da kayışınızı negatif etkiler. Ama Bol kar kayakları geniş gövdeleri ile kar yüzeyi üzerinde rahatça yüzer ve kolayca manevra yapmanızı sağlarlar. Bu sebeple Freeride kayaklarının gövdeleri geniştir.